Stajnia Uhowo

Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

Jazda konna szwadronKonie szwadronWynajem koni na wesela - Szwadron UłańskiStajnia Tradycja w Uhowie szwadron

Nasza stajnia współpracuje z  Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Oto co mówią sami o sobie:
Tworzymy grupę ludzi łączącą w sobie zamiłowanie do koni i co się z tym wiąże do narodowej broni - kawalerii. Celem naszego działania jest promowanie i krzewienie właściwych postaw patriotycznych w oparciu o etos kawalerii, która jest nośnikiem takich wartości jak honor, męstwo, poświęcenie, obowiązkowość i odpowiedzialność. Działamy na zasadzie stowarzyszenia, które powołaliśmy z naszej własnej inicjatywy. Obraliśmy imię 10 Pułku Ułanów Litewskich (10 PUL) ze względu na miejsce, w którym jednostka ta stacjonowała - Białystok, jak również dlatego, że wielu z nas wśród swoich przodków miało dziadków w ułanach.
Urządzając sobie życie towarzyskie co roku jesienią organizujemy i bierzemy udział w licznych pogoniach za lisem (hubertusach). Zimą robimy kuligi z pochodniami. W karnawale bawimy się na tradycyjnym Balu Ułańskim z licznymi atrakcjami, z których najważniejsza to uroczyste pasowanie na ułana. Wiosną i latem wyjeżdżamy na różnego rodzaju imprezy plenerowe mające charakter pikników lub zawodów militari. Nasza działalność bywa często wykorzystywana do promocji historii jazdy polskiej w rekonstrukcjach bitew i filmach, w których sceny nagrywane są z udziałem jeźdźców w mundurach. Uzyskane tą drogą pieniądze przeznaczamy na utrzymanie koni, co świadczy o bardzo poważnym traktowaniu naszego celu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk oświatowo-kulturalnych i wojskowych okazało się, że Polska znów potrzebuje kawalerii, jako symbolu własnej tożsamości narodowej, przykładu umiłowania ojczyzny, poświęcenia i ofiarności dla niej.

Konie
Strona głównaAktualnościMapa stronyKontakt Wszystkie prawa zastrzeżone © viatradycja.pl. Wykonał Daniel Nowacki, grafika hedonis.pl